2 listopada Kościół Katolicki wspomina wszystkich wiernych zmarłych. Jest to dzień szczególnej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w Chrystusowym zwycięstwie nad śmiercią. Dotyczy to tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w czyśćcu.
Dogmat o istnieniu czyśćca Kościół ogłosił na Soborze w Lyonie w 1274 roku a potwierdził i wyjaśnił w osobnym dekrecie na Soborze Trydenckim (1545-1563). Dogmat o czyśćcu opiera się na przesłankach zawartych w Piśmie św. oraz na sięgającej II wieku tradycji kościelnej. Duży wkład w rozwój nauki o czyśćcu wniósł św. Augustyn. Dogmat podkreśla dwie prawdy: istnienie czyśćca jako pośmiertnej, oczyszczającej kary za grzechy oraz możliwość i potrzebę modlitwy
i ofiary w intencji dusz czyśćcowych. Przez czyściec przechodzą dusze, które zeszły z tego świata w grzechach powszednich.
W związku z okresem modlitw za zmarłych można uzyskać odpusty dla nich.
Warunki uzyskania odpustu:
- należy nawiedzić pobożnie cmentarz w dniach 1-8 listopada i modlić się
za dusze zmarłych, - być w stanie łaski uświęcającej i przyjąć w danym dniu Komunii św.,
– być wolnym od przywiązania do grzechu, - odmówienie modlitwy w intencjach Ojca Świętego (np. “Ojcze nasz” i “Zdrowaś Mario”).
2 listopada można uzyskać odpust również za zmarłych związany z nawiedzeniem kościoła lub publicznej kaplicy i odmówieniem w nich modlitwy “Ojcze nasz” i “Wierzę w Boga”.
[supsystic-gallery id=6]