Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny – odpust parafialny, wielka uroczystość maryjna, wielka uroczystość parafii, wielka uroczystość Ojczyzny.

Dogmat o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny został ustanowiony dopiero w XX wieku.
W związku z tym dogmatem mogą rodzic się pytania. Oto kilka z nich oraz odpowiedzi na nie.

1. Dlaczego Matka Boża została zabrana z duszą i ciałem do nieba?
Z kilku powodów – jako pozbawiona zmazy pierworodnej Maryja nie podlegała władzy śmierci. Poza tym była najściślej z ludzi zjednoczona z Synem, niepodobna więc, aby została od Niego oddzielona ciałem po zakończeniu ziemskiego życia.

2. Czy katolicy wierzyli w Wniebowzięcie przed ogłoszeniem dogmatu?
Tak to jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele! Przekonanie o tym, że Pan Jezus nie pozostawił ciała swojej Matki na ziemi było powszechnie wyznawane w Kościele katolickim. Cesarz Maurycy (582-602) polecił obchodzić na Wschodzie w całym swoim państwie w dniu 15 sierpnia osobne święto dla uczczenia tej tajemnicy. W Rzymie istnieje to święto już w wieku VII – papież Sergiusz I (687-701) ustanowił na tę uroczystość procesję.

3. Czy Wniebowzięcie świętują wyłącznie rzymscy katolicy?
Nie – świętują również Ormianie, Chaldejczycy, Syryjczycy i Maronici a kalendarz koptyjski
21 sierpnia opiewa Wniebowzięcie ciała Matki Bożej do nieba.

4. Co nauka mówi o Wniebowzięciu?
Nauka oczywiście nie potwierdza Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdyż nigdy nie stanowiło ono przedmiotu badań naukowców. Ale nie tak dawno odkryte zostały przesłanki sugerujące,
że wiara w Wniebowzięcie ma też sens logiczno-biologiczny! Biolodzy ujawnili bowiem istnienie procesu mikrochimeryzmu – powoduje on, że odrobina komórek żyje w ciele żywiciela, ale są one zupełnie odrębne od niego. Mówiąc prościej: według naukowców każde dziecko zostawia w ciele matki na zawsze „mikroskopijną cząstkę samego siebie”!
Co to oznacza? Skoro ciało Chrystusa nie doznało zepsucia w grobie, a „z tego wynika, że ciało Jego Matki, zawierając ślady komórkowe Boga (a cząstka Boga jest Bogiem całkowicie)” również nie mogło ulec rozkładowi. I tutaj nauka idzie ręka w rękę z teologią, gdyż wynika z tego logicznie, że „ciało Najświętszej Panny, zawierając wewnątrz Chrystusa, nie mogło pozostać na ziemi; oczywiście musiało przyłączyć się do Chrystusa w wymiarze niebiańskim”.

5. Dlaczego w Polsce15 sierpnia określa się jako Matki Bożej Zielnej?
Stało się tak na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty. Poświęca się więc tego dnia kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Lud wierzy, że zioła poświęcone w tym dniu
za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy.

Maryjo Pani Wniebowzięta – módl się za nami

[supsystic-gallery id=22]